Choć podstawą jest właściwy dobór mocy i rodzaju instalacji, równie uważnie należy wybrać system mocowania paneli fotowoltaicznych. To właśnie od tego zależeć będzie bezpieczeństwo konstrukcji i jej trwałość. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór systemów mocowania paneli fotowoltaicznych, możliwych do wykorzystania na dachu skośnym, dachach płaskich, dachach pokrytych dachówką ceramiczną czy wiatach fotowoltaicznych.
Oferowane przez nas profile montażowe sprawdzą się również przy systemach PV wolnostojących.
Elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych różnią się w zależności od wielu czynników. Muszą być jednak dobrane szczególnie starannie, w zależności od rodzaju pokrycia dachowego, kształtu i konstrukcji dachu oraz wymiarów modułów.
Podstawą są:
Stabilne i trwałe mocowanie paneli fotowoltaicznych zapewniają przede wszystkim starannie wykonane uchwyty.
Wybór odpowiednich uchwytów montażowych do paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla stabilności, trwałości i bezpiecznego zamocowania całego systemu. Istnieje wiele różnych typów uchwytów, które są dostosowane do różnych rodzajów pokryć dachowych i konstrukcji nośnych.
Uchwyt dachowy do montażu paneli fotowoltaicznych ma zazwyczaj kształt haka, który jest solidnie przytwierdzany do elementów nośnych konstrukcji dachu. Ten rodzaj uchwytu jest szeroko stosowany i skutecznie utrzymuje panele na dachu, zapewniając im stabilność nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Uchwyty w kształcie haka sprawdzają się szczególnie dobrze na dachach pokrytych dachówką ceramiczną lub cementową. Zaś śruby dwugwintowe sprawdzą się w przypadku pokrycia z blachodachówki.
Elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych (w tym uchwyty paneli fotowoltaicznych) mają ogromne znaczenie dla trwałości całego systemu. Stabilnie zamocowane panele fotowoltaiczne nie są podatne na ekstremalne warunki pogodowe, a więc uszkodzenia i awarie. Solidne systemy montażowe sprawiają, że nie musimy martwić się o stan paneli PV po wichurach czy gwałtownych burzach.
To właśnie od konstrukcji montażowej zależy, jak długo będzie działała i czy jej praca będzie przebiegała bezproblemowo. Mocowania wysokiej jakości, które są dostosowane do miejsca montażu paneli fotowoltaicznych są istotne aby pracowały wydajnie, bezpiecznie co skutkuje opłacalnością. Panele fotowoltaiczne, nie powinny być montowane przy samej krawędzi dachu. W takim przypadku, może dojść do sytuacji, kiedy śnieg który powinien zsuwać się z paneli, będzie zalegał np. na rynnie dachowej. Nie tylko będzie to skutkowało zmniejszoną ilością produkowanej energii ale również może uszkodzić ogniwo.
Montaż paneli fotowoltaicznych w oddali od krawędzi dachu, zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia lub nawet oderwania w trakcie trwania burzy.
Jeśli strefa bezpiecznego montażu okazuje się niewystarczająca, istnieje wiele różnorodnych alternatywnych rozwiązań, które mogą być dostosowane do konkretnych warunków lokalnych i preferencji inwestora. W przypadku, gdy dostępna powierzchnia na dachu jest ograniczona lub nie spełnia wymagań technicznych, możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na ziemi otwiera nowe perspektywy dla wykorzystania energii słonecznej. Montaż na ziemi pozwala na elastyczne rozmieszczenie paneli w taki sposób, aby uzyskać optymalne nasłonecznienie i wydajność całego systemu.
Przewody, które łączą ze sobą panele, są elementem które są niezwykle narażone na uszkodzenia. Właśnie z tego względu, musimy zadbać o poprawność ich instalacji. Jeśli zostaną zabezpieczone w prawidłowy sposób, znacznie ograniczy to możliwość wystąpienia awarii w przyszłości, składa się to na długą oraz niezawodną pracę. Instalatorzy, często wykorzystują swoje rozwiązania, na przykład indywidualnie dopasowane do kształtu dachu. W zależności od tego, jakie posiadają doświadczenie, te rozwiązania mogą pomóc jak i również mogą okazać się całkowicie niepoprawne.